Lai maksimāli saglabātu ziedu vērtīgās dziednieciskās īpašības, tie jāievāc ziedēšanas sākumā, kad zieds ir pilnībā izplaucis un nav mainījies tā krāsas košums un parādījušās vīšanas pazīmes. Ja ziedus ievāc novēloti, tie nobirs, un arī vitamīnu un mikroelementu tajos būs daudz mazāk.
Pats par sevi saprotams, ka ievākšanai neder ziedi, kurus sabojājuši kukaiņi vai skārusi kāda augu slimība, piemēram, miltrasa. Vēl jāpatur prātā, ka augi cilvēka priekšā ir bezspēcīgi, tāpēc, vācot tos pļavā krājumam, nekad nevajag izplūkt visus no vienas vietas.
Vākums arī pareizi jāžāvē, jo pāržāvēti ziedi vienkārši sabirs putekļos. Jāņem vērā arī tas, ka ziedi un to droga ir ļoti maiga, tāpēc ziedus nevajag turēt saules gaismā – tie apbrūnēs un nekādu labumu nedos.
Ziedi jāžāvē tūlīt pēc to ievākšanas: tie jāizklāj ēnā zem nojumes, kur viegla vēja pūsma tos vēdinās.
Ja ziedi jāizžāvē ātri, var izmantot cepeškrāsni, taču tad tie nepārtraukti jāuzmana, pretējā gadījumā visas pūles būs bijušas veltas, jo ziedi vienkārši sadegs. Temperatūrai cepeškrāsnī jābūt ne augstākai par 50–60 grādiem.
Lai lasītu rakstu tālāk, šķiriet nākamo lapu!
Tevi noteikti interesēs
- 6 padomi, pēc kuriem jūs nebaidīsities mazgāt ziemas jaku veļas mašīnāby Anna Kalniņa
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons